Connect with us

Exclusiv

EXCLUSIV/“Fost ofiter de informatii, adjunct al Direcției a V-a a Securității Statului, care raspundea de medicina si invatamant si soțul meu”

Publicat

pe

Ministrul Apărării Naționale, Gabriel Leș, susține că mandatului șefului Armatei expiră la sfârșitul anului, precizând că atribuțiile sale vor fi preluate de locțiitor , iar ulterior va inainta o noua propunere pentru aceasta functie. Anterior, dupa sedinta CSAT, Iohannis Klaus a anuntat ca i-a prelungit mandatul lui Nicolae Ciuca, dupa ce l-a respins pe Dumitru Scarlat pentru acest post.

„La 31 decembrie, mandatul domnului Ciuca expira, iar atributiile sale vor fi preluate de loctiitor si voi veni cu o noua propunere. L-am intrebat sa imi spuna ce e nelegal si nu a sus. Am am articolul de lege in mana, voi verifica pe ce baza ar fi putut sa dea un asemenea decret”, a declarat ministrul la Antena 3.

 Chiar asa?

Evaziunea fiscală, mita, traficul de influență, minciuna, furtul, înșelăciunea sunt manifestările și instrumentele cu care operează majoritatea pripășiților noului tip de societate, care, din punct de vedere moral, ne-au întors în epoca feudală. Și n-ar fi posibile dacă spoiala de cultură, lipsa de profesionalism și mediocritatea cronică, afișate de la „vlădică la opincă”, într-o lume dominată de ipocrizie și substituție a valorii cu imbecilism șmecheresc, n-ar caracteriza societatea și n-ar încuraja manifestarea șmecheriei imorale ca o alternativă viabilă ce garantează parvenirea. Trăim într-o lume cu susul în jos în care logica și adevărul sunt servite cu picătura, din când în când, printre alții și de către Curtea Constituțională, care, ca și un pacient în covalescență, mai zvâcnește din când în când, atenționând că este încă vie. Numai că din ce în ce mai rar și apatic.

Cantonați într-un perpetum mobile, din care nu mai evadăm, caracterizat de prezența eternelor figuri politice ce reprezintă veșnicul colac de salvare de la înecul în hârdăul imens în care tot ei ne-au introdus, părem că deținem recordul imbecilismului, înâpățânându-ne în prostia de a trata ca salvatori pe cei care ne-au aplicat capete în gură, șuturi în organele genitale sau ne-au pus bocancul cazon pe grumaz, încât abia mai respirăm. Creduli până la fanatism, trăim din promisiuni iluzorii, îmbătați cu minciună, fericiți când „aleșii” noștrii își etalează averile incomensurabile obținute prin furt și ne sfidează cu opulența, atât ei cât și beizadelele lor inculte și imbecile, pripășite prin Parlament, Guvern, administrație (chiar și SRI), pe care le transformăm în V.I.P.-uri mondene și din imbecili în valori.

Într-un astfel de decor sinistru, dominat de prostie, în care încălcarea drepturilor cetățenești, constituționale, a devenit ceva firesc – pentru că turma habar n-are ce drepturi are, darămite să mai ceară și respectarea lor -, croșeele Curții Constituționale, aplicate în plexul uriașului colos SRI, ridicat prin toleranța extremă a cetățeanului, aproape că n-au efecte, fiind anihilate de puterea promovată și instalată cu binecuvântarea aceluiași SRI omniprezent și omnipotent. Se pare că într-o societate dominată de mediocritate și ignoranță, Constituția, legile și drepturile fundamentale umane, pentru putere și serviciile vasale, sunt jaloane de plastic, ușor de înlăturat, pentru că nu există o reacție pe măsură, ci doar palide scâncete, ale unei mass-medii mercenarizate și aservite și a unei societăți civile muribunde, ce se aud de după draperiile sălii unde are loc marea reprezentație a exercitării puterii.

Curtea Constituțională a decis că interceptările SRI sunt neconstituționale și, logic, acestea nu mai pot constitui probe în toate dosarele aflate pe rolul instanțelor (principiul cauzelor pendinte). În consecință, cu excepția cazurilor care privesc siguranța națională (delimitate strict prin art. 3 din Legea 51/1991 a siguranței naționale), SRI nu mai are dreptul să efectueze interceptări, nici direct, nici ca „prestator de servicii” prin intermediul tehnicii din dotare. Că sunt necesare investiții în tehnică de interceptare și recrutare de personal; că centrul de interceptare, împreună cu aparatura și personalul, aflat în subordinea SRI, trec sub control civil și vor fi subordonate Parlamentului, Guvernului ori Ministerului Justiției, sunt variante imperative, logice și incontestabile, care nu permit prea multă marjă de interpretare și nici abordări paranoia de faliment al justiției civile.

Și totuși, miniștrii și specialiștii Guvernului Cioloș,  pozând în analfabeți care, chipurile, n-au înțeles, nici literar, nici în spiritul constituției, Decizia Curții Constituționale cu privire la eliminarea totală a SRI din ecuația interceptărilor din cauzzele ce nu privesc siguranța națională, încearcă o nouă cacealma tipic dâmbovițeană, în care SRI nu va mai proceda, direct, la efectuarea interceptărilor, ci, indirect, va asigura aparatura și personalul (și, automat, arhivarea !) necesare efectuarii interceptărilor. Adică, au vrut, vor nu vor, Parchetele vor depinde tot de SRI, de certificatele ORNIS, de „filtrele” militare și de tehnica din dotarea SRI, care, în orice circumstanță, oricât de restrictivă ar părea, e evident că garantează SRI acces la toate interceptările efectuate de organele de cercetare penală, pentru că ei rămân proprietarii și administratorii serverelor în care se salvează și stochează informația. Prin această șmecherie decizia Curții: „…este justificată opţiunea legiuitorului ca mandatul de supraveghere tehnică să fie pus în executare de procuror şi de organele de cercetare penală, care sunt organe judiciare, conform art.30 din Codul de procedură penală, precum şi de către lucrătorii specializaţi din cadrul poliţiei, în condiţiile în care aceştia pot deţine avizul de ofiţeri de poliţie judiciară, în condiţiile art.55 alin.(5) din Codul de procedură penală„, devine una formală, inaplicabilă, un fel de struțo-cămilă generată de interpretarea subiectivă a noțiunii de „punere în executare”, care, în opinia „specialiștilor” guvernamentali înseamnă interceptarea convorbirilor sau mesajelor de către organele de cecetare penală, cu tehnica din dotarea SRI, stocând informația pe serverele SRI, servere care râmân în patrimoniul si administrarea SRI. Păi, în aceste condiții, cine naiba rămâne posesorul tuturor informațiilor ? Cine poate opri „valorificarea” lor neoficială ? N-ar fi mai sigure, în aceste circumstanțe, chiar serverele „Google” sau „Yahoo”, neutre în luptele pentru putere din România ? Având în vedere „antecedentele” (porția sufocantă de stenograme furnizate mass-media înainte ca dosarele să fie făcute publice și manipulările din campaniile electorale), cu siguranță că ar fi mai sigure serverele „Google” și „Yahoo” !

Deci, prin ordonanța de urgență, prin care, inexplicabil, Guvernul Cioloș s-a grăbit să prelungească nu să clarifice, starea de incertitudine privind aplicarea constituției sau încălcarea drepturilor constituționale, nu numai că nu s-a tranșat problema beneficiarului informațiilor, ci a fost complicată și mai mult. Astfel, grăbindu-se să intervină (clar în favoarea SRI nu a Constituției și cetățeanului) Guvernul încalcă flagrant Constituția, emițând o ordonanță într-un domeniu în care nu avea competență materială. Pentru că, conform art. 73, alin. (3) din Constituție, în cazul legilor organice, guvernul poate interveni doar în situația în care, prin reglementările pe care le conțin, actele normative emise „au consecințe pozitive în domeniile în care intervin” (Decizia C.C.1.189/2008). Or, despre ce consecințe pozitive putem vorbi când ordonanța guvernului asigură, în continuare, arhivarea de către SRI a interceptărilor realizate de organele de cercetare penală, adică acces la informații ? Nu e evidentă neconstituționalitatea ordonanței ?

Și, ca de obicei, devenit o cutumă în România, nimic nu se poate realiza fără Consiliul Suprem de Apărare a Ţării  (CSAT). Un organism care, prin aportul ex-președintelui Traian Băsescu și-a lărgit infinit competențele și a devenit o putere paralelă, ce substituie, în mod curent, Parlamentul României. Rămasă fără urmări și fără o reacție pe măsură, șmecheria CSAT de a aduăga la o lege emisă de Parlament (la art. 3 din Legea 51/1991, au fost adăugate, prin decizia CSAT, noi atribuții SRI), noi prerogative, ce au permis SRI să efectueze acte de cercetare penală, deși contraviau Legii 14/1992 și Constituției, cutuma a fost preluată și reînviată și de noul Președinte, Klaus Iohannis, acesta reacționând prompt la Decizia CSAT ce vizează direct încălcarea atribuțiilor constituționale de către SRI, prin convocarea CSAT. Deși potrivit art.119 din Constituție, CSAT „organizează şi coordonează unitar activităţile care privesc apărarea ţării şi securitatea naţională, participarea la menţinerea securităţii internaţionale şi la apărarea colectivă în sistemele de alianţă militară, precum şi la acţiuni de menţinere sau de restabilire a păcii”, are atribuții strict limitate, întrunit, de urgență – de parcă ar fi apărut o problemă de siguranță națională -, CSAT a analizat și s-a pronunțat, avizând favorabil Ordonanța Guvernului Cioloș privind măsurile aprobate în urma Deciziei nr. 51/2016 a Curții Constituționale. Și asta în condițiile în care, potrivit art. 4, lit. d) din Legea 415 din 27 iunie 2002, CSAT avizează proiectele de acte normative iniţiate sau emise de Guvern privind: „securitatea naţională; organizarea generală a forţelor armate şi a celorlalte instituţii cu atribuţii în domeniul securităţii naţionale; organizarea şi funcţionarea Consiliului Suprem de Apărare a Ţării; pregătirea populaţiei, a economiei şi a teritoriului pentru apărare; propunerile de buget ale instituţiilor cu atribuţii în domeniul securităţii naţionale; alocaţiile bugetare destinate ministerelor şi serviciilor cu atribuţii în domeniul apărării, ordinii publice şi siguranţei naţionale; condiţiile de intrare, trecere sau staţionare pe teritoriul României a trupelor străine; numirea în funcţiile prevăzute în statele de organizare cu grad de general-locotenent, viceamiral, similare şi superioare acestora” domenii care, oricât de subiectivi am fi și de paranoia, este evident că nu privesc, sub nici o forma, dispoziţiile art.142 alin.(1) din Codul de procedură penală. Și atunci, care a fost logica convocării de către Klaus Iohannis a CSAT? Nu e clar că la presiunile și pentru SRI s-a făcut această convocare ?

România se află într-o ipostază tenebroasă a existenței ei. O insulă între est-ul controlat de expansionismul rusesc și musulman radical și vest-ul letargic, boem, unde civilizația morală se află la apogeu. Un „no man’s land” moral în care se experimentează un grețos amestec de civilizații bazate pe elemente morale și imorale. Si dacă influența vestică este reprezentată, în special, de progresul tehnologic, din punct de vedere social și al civilizației continuăm să rămânem arhaici, influențați de est-ul rusesc sau musulman, în care morala se rezumă la „a te descurca”. O societate caracterizată de „scopul scuză mijloacele”, în care informația, indiferent cum este folosită, este vitală.

Lupta pentru acapararea puterii în România a pervertit totul: cetățeni, mass-media, instituții de stat, ONG-uri, culte, învățământ, cultură, etc. Aproape totul este infestat și virusat cu cangrena generată de morbul puterii. În această luptă, devenită cronică, instituțiile statului, fie că se numesc SRI, DNA, DIICOT, Parlament, Guvern, au devenit măciuci și ghioage pentru altoit adeversarii. Păpușarii care le controlează, prin numiri politice, prin promovări imorale, se folosesc de orice prilej și de orice metodă pentru a implica instituțiile publice în luptele pentru putere. Conștient sau manipulat, fiecare funcționar din instituțiile de forță, este angrenat (mai mult sau mai puțin, dar nu neutru) în luptele pentru putere și în păruiala națională generală. Loviturile sub centură, capetele în gură, croșeele în ficat, uppercuturi în barbă (figurativ vorbind), fac parte din arsenalul combatanților. Iar în disputa generală, „care pe care”, fără menajamente, deținerea și controlul informației este vital. Astfel, până în prezent, cine a deținut informația, a controlat măcelul și a decis finalul, pentru că a putut aplica lovituri năucitoare celor vizați, care au fost eliminați chiar înainte de a conta. Și cine a deținut informația a controlat, în primul rând, mass-media, furnizând, înainte de a deveni publice, „dovezi” ale așa zisei vinovații, în doze credibile, substituid justiția cu o tele-justiție sau o justiție mass-media, controlată prin dozajul informației și prin presiuni extraordinare care au influențat justiția oficială. Astfel, în timp, printr-o încălcare grosolană a Constituției, s-a cimentat și format o supra-structura uriașa, compusă din posesorul informației (SRI) și beneficiarul informației (mass-media), care a controlat și continuă să controleze România, stabilind, arbitrar și subiectiv, prin presiunea uriașă capabilă s-o exercite, cine și cât deține puterea în România, cine rămâne și cine dispare din peisajul puterii.

Prin Decizia nr. 51/2016, Curtea Constituțională a fracturat, oficial, monopolul asupra informației, cu consecințe dezastruoase nu asupra siguranței naționale și nici asupra dosarelor în care există interceptări nelegale, ci asupra controlului informației care contează în lupta pentru putere. Spargerea monopolului informației înseamnă pierderea controlului unor grupări asupra societății și asupra adversarilor. Spectrul apariției concurenței în domeniul informațiilor, presupune eliminarea arbitrariului și dă frisoane celor care s-au obișnuit să controleze societatea prin dozarea informației și manipularea mass-media prin dozaj. Lecturând presa și vizionând media, în cazul Deciziei 51/2016 a CC, este mai mult decât evident cine au fost beneficiarii privilegiați a informațiilor în premieră, furnizate de „stăpânii” informațiilor și cine au de pierdut și de câștigat din această reașezare a dreptului de acces la informații. De asemenea, reacțiile Guvernului Cioloș și ale lui Klaus Iohannis, arată clar tabăra în care au jucat și joacă, pentru că, aproape pe față, au luat poziție, vădit ostilă deciziei Curții Constituționale și pro SRI, convocând CSAT (ca urmare a considerării pierderii monopolului informației de către SRI o problemă de siguranță națională, adică spargerea monopolului informației e sinonimă cu atacarea armată a României) și emițând o Ordonanță de Urgență (prin care nu numai că nu pun în aplicare decizia Curții Constituționale, ci, sfidând Curtea Constituțională și Constituția, lărgesc prerogativele SRI și întăresc controlul și monopolul acestei instituții asupra informației). Și iar asistăm bezmetici la o repriză de păruială între ariviști, disperați să ajungă la putere, incapabili să percepem cât și până când mai suportă societatea astfel de experimente antidemocratice, în care statul de drept este terfelit chiar de către cei care-l invocă, ușurându-se pe Constituție, pentru a permite unei instituții să mențină monopolul informației obținută fraudulos. (Ec Adrian Radu).

 

Exclusiv

Ce trebuie să știi înainte să începi o construcție nouă: de la planuri la execuție

Publicat

pe

De

Construirea unei case este unul dintre cele mai importante proiecte din viața unui om. Entuziasmul de la început poate face loc rapid stresului dacă lucrurile nu sunt planificate corect. De aceea, fiecare etapă – de la alegerea terenului până la finisaje – trebuie gândită cu atenție. O casă bine construită înseamnă siguranță, confort și costuri reduse de întreținere pentru zeci de ani.

Alegerea terenului și analiza solului

Primul pas esențial este alegerea terenului potrivit. Înainte de a cumpăra, trebuie verificată stabilitatea solului, adâncimea pânzei freatice și istoricul zonei. Un teren aparent perfect poate ascunde probleme costisitoare: tasări, infiltrații sau sol argilos care necesită fundație specială.

Studiul geotehnic nu este o formalitate, ci o garanție că viitoarea casă va avea o bază solidă. Rezultatele acestui studiu stabilesc tipul de fundație, grosimea plăcii de beton și necesitatea eventualelor drenaje.

Proiectarea – fundația ideilor bune

După teren, urmează proiectarea. Mulți proprietari pornesc de la un plan găsit online, dar fiecare construcție trebuie adaptată la condițiile specifice: orientare, panta terenului, buget și nevoi familiale.

Colaborarea cu un arhitect este crucială. Acesta nu doar desenează casa, ci calculează eficiența spațiilor, orientarea ferestrelor, iluminarea naturală și circulația aerului. Un proiect bine făcut reduce pierderile de energie și previne improvizațiile costisitoare pe șantier.

Autorizațiile și documentația tehnică

Una dintre cele mai mari întârzieri în construcții apare din lipsa actelor necesare. Autorizația de construire, certificatul de urbanism și avizele utilităților trebuie obținute înainte de demararea lucrărilor.

Un diriginte de șantier sau un inginer constructor te poate ajuta să navighezi mai ușor prin proceduri și să eviți amenzile. În plus, documentația tehnică te protejează legal și asigură conformitatea lucrării.

Alegerea echipei de construcție

Echipa care execută lucrarea are un impact decisiv asupra calității finale. Nu este suficient ca muncitorii să fie harnici – au nevoie de experiență și disciplină. Verifică proiectele anterioare, cere referințe și stabilește clar etapele și plățile.

O echipă serioasă lucrează organizat, comunică constant și respectă proiectul tehnic. De asemenea, folosește materiale de calitate și respectă normele de siguranță pe șantier.

Importanța etapelor de execuție

Orice construcție trebuie să urmeze o ordine clară. Graba în etapele de bază, cum ar fi turnarea fundației sau ridicarea pereților, poate compromite structura. Betonul trebuie lăsat să se întărească complet, zidăria trebuie aliniată perfect, iar centurile și stâlpii ar trebui verificate cu nivela laser.

După structura de rezistență urmează montarea acoperișului. În funcție de design și buget, se poate opta pentru montaj țiglă metalică – soluție modernă și rezistentă, potrivită pentru locuințe rezidențiale – sau montaj tablă acoperiș în cazul clădirilor utilitare, anexe și garaje. Indiferent de variantă, execuția corectă și etanșarea completă sunt esențiale pentru protecția construcției.

Instalarea rețelelor interioare

Mulți proprietari lasă instalațiile pe final, dar ele ar trebui planificate din faza de proiect. Electricitatea, apa, gazul și încălzirea trebuie gândite din timp pentru a evita spargerile ulterioare.

Un electrician autorizat va calcula puterea necesară, iar un instalator profesionist va stabili traseele pentru apă și canalizare astfel încât să nu existe pierderi sau presiune scăzută. Respectarea acestor detalii te scutește de costuri și disconfort după finalizarea construcției.

Finisajele – diferența dintre o casă și un șantier

Finisajele interioare și exterioare sunt ultimele etape, dar au un impact major asupra durabilității. De la tencuieli și termosistem până la vopsele lavabile și gresie, fiecare detaliu contează.

Pentru exterior, este important ca stratul de protecție să fie impermeabil și rezistent la variațiile de temperatură. Fațada trebuie să aibă un sistem de drenaj corect, iar zona de contact cu acoperișul trebuie verificată pentru etanșeitate. Un finisaj bine realizat prelungește durata de viață a întregii construcții și menține un aspect îngrijit în timp.

Controlul calității și întreținerea

La finalul lucrărilor, un control tehnic complet este obligatoriu. Se verifică structura, instalațiile, acoperișul și izolațiile. Orice defecțiune descoperită acum se poate corecta mai ușor decât după mutare.

O casă solidă nu înseamnă doar materiale bune, ci și atenție la detalii și verificări constante. Cu o planificare corectă, o execuție atentă și o echipă de încredere, o construcție nouă poate deveni o investiție sigură pentru mai multe generații.

Citeste in continuare

Cultură

The Grand Ball of Princes and Princesses Monte-Carlo: O noapte cu strălucire la Iași

Publicat

pe

De

O experiență unică în viață, adusă de unul dintre cele mai importante evenimente din Monaco, care va avea loc în Palatul Culturii – Iași.

Se desfășoară încet, sub șoaptele aurite ale istoriei și ecourile măreției regale, o noapte de splendoare unică care va avea loc în inima României. Pe 6 septembrie 2025, Balul Grandios al Prinților și Prințeselor de la Monte-Carlo va umple sălile Palatului Culturii din Iași, aducând cu el eleganța atemporală a celor mai ilustre tradiții monegasce.

De secole, Monte-Carlo este sinonim cu grația, noblețea și arta celebrării — o lume în care prinții și prințesele, împodobiți cu mătase și diamante, dansează pe podele de marmură sub lumina a mii de candelabre. Acum, această moștenire a rafinamentului părăsește Coasta de Azur și aduce cu ea spiritul Balului Grandios, un spectacol care depășește granițele și transformă visele în realitate.

O noapte de opulență și farmec

Când ușile Palatului Culturii se vor deschide, oaspeții vor păși într-o lume unde fantezia devine realitate. Balul Grandios va aduce în fața invitaților un spectacol de simfonii orchestrale, valsuri care plutesc prin aer ca niște ecouri ale trecutului, și cine cu lumânări demne de regalitate.

Nobili din toată Europa și nu numai se vor reuni, uniți sub semnul grației, moștenirii și eleganței. Fiecare detaliu va purta semnătura stilului Monte Carlo: strălucirea cupelor de șampanie, foșnetul mătăsii pe podelele poleite, și mirosul florilor de sezon, toate într-o atmosferă regală.

Va fi o celebrare nu doar a frumuseții și rafinamentului, ci și a legăturii dintre trecut și prezent, între aristocrația românească și farmecul etern al Monaco-ului.

Iași: Oraș al culturii și patrimoniului regal

Nu există loc mai potrivit pentru acest eveniment grandios decât Iașiul, un oraș a cărui esență este pătrunsă de eleganță aristocratică și prestigiu cultural. Cunoscut drept Capitala Culturală a Europei și Oraș Regal, Iașiul a fost de multă vreme un simbol al intelectului, rafinamentului și strălucirii artistice.

Străzile sale spun povești cu poeți și regi, iar palatele și monumentele sale aduc un omagiu trecutului nobil. În centrul acestei sărbători se află Palatul Culturii, o bijuterie arhitecturală neo-gotică, considerată una dintre cele mai impunătoare clădiri din țară.

Construit între 1906 și 1925, palatul a fost ridicat pe ruinele fostei Curți Domnești a Moldovei. Acum, în aceste săli încărcate de istorie, Balul va prinde viață — un spectacol de coroane strălucitoare, rochii ample și amintiri ale unui timp regal care nu va fi uitat.

O moștenire a eleganței care continuă

Balul Grandios al Prinților și Prințeselor din Monte-Carlo este o celebrare a tradiției și nobleței, o călătorie prin istorie și o reafirmare a valorilor regale.

Acum, pentru prima dată, Iașiul devine scena acestui spectacol unic, aducând magia Monaco-ului în inima României. În noaptea de 6 septembrie, sub candelabrele de cristal ale Palatului Culturii, trecutul și prezentul vor dansa împreună, iar strălucirea Monte-Carlo-ului va găsi un nou cămin în orașul regal al României.

Pentru cei care visează în aur și dansuri nobile, acesta nu este doar un eveniment. Este istorie în devenire.

Get in touch
NOBLE MONTE-CARLO
8 Rue des Oliviers, Monte-Carlo
98000 – Principality of Monaco
Phone number: +377607934575 (Monaco)
Email: grandbal@noblemontecarlo.mc

Citeste in continuare

Exclusiv

Kingston extinde gama NV3 cu o versiune M.2 2230 pentru dispositive compacte

Publicat

pe

De

București, România, 7 iulie, 2025 – Kingston Digital Europe Co LLP, filială a Kingston Technology Company, Inc., lider mondial în produse de memorie și soluții tehnologice, specializată în memorie flash, anunță extinderea gamei SSD NV3 prin introducerea noului format M.2 2230 (22×30 mm), ideal pentru dispozitive cu spațiu intern redus, precum laptopuri ultra-compacte sau console de gaming portabile¹.

Noul Kingston NV3 PCIe 4.0 NVMe 2230 oferă performanțe generoase într-un format redus, fiind disponibil în capacități de până la 2TB². Echipat cu un controler NVMe Gen 4×4, NV3 2230 atinge viteze de citire de până la 6.000 MB/s și scriere de până la 5.000 MB/s³, oferind un timp de răspuns excelent pentru o gamă largă de sarcini și aplicații.

„Suntem încântați să extindem familia NV3 cu noul format 2230, care le oferă utilizatorilor mai multă flexibilitate și performanță, indiferent dacă folosesc dispozitivul pentru muncă sau divertisment”, a declarat Tony Hollingsbee, SSD Business Manager, Kingston EMEA. „NV3 în format 2230 este soluția ideală pentru cei care caută un upgrade rapid, eficient și fiabil.”

Disponibil în variante de 500GB, 1TB și 2TB, noul NV3 asigură suficient spațiu de stocare pentru aplicații, jocuri, fișiere media și multe altele. În plus, vine cu un an de abonament gratuit la Acronis® True Image for Kingston, pentru backup și migrare de date, și este compatibil cu Kingston SSD Manager, utilitarul care permite monitorizarea performanțelor, actualizarea firmware-ului și ștergerea securizată a datelor.

Pentru detalii suplimentare, vizitează: www.kingston.com

Funcții și specificații ale SSD-ului NV3 PCIe 4.0 NVMe 2230 SSD:

  • Format: 2 2230
  • Interfață: PCIe 4.0 x4 NVMe
  • Capacități2: 500GB, 1TB, 2TB
  • Citire/scriere secvențială3:
    • 500GB – 5000/3000MB/s
    • 1TB – 6000/4000MB/s
    • 2TB – 6000/5000MB/s
  • NAND: 3D
  • Anduranță (total octeți scriși)4:
    • 500 GB – 160 TB
    • 1 TB – 320 TB
    • 2 TB – 640 TB
  • Temperatura de depozitare: -40°C~85°C
  • Temperatura de funcționare: 0 °C~70° C
  • Dimensiuni: 22 mm x 30 mm x 2,3 mm
  • Greutate:
    • 500 GB – 2,6 g
    • 1TB – 2 TB – 2,8 g
  • Vibrațiiîn afara funcționării: 20G (20-1000Hz)
  • MTBF:000.000 ore
  • Garanție/asistență5: Garanție limitată de 5 ani cu asistență tehnică gratuită

Acest disc SSD este proiectat pentru a fi utilizat în computerele tip desktop sau notebook și nu este destinat serverelor.

 1 Consultați producătorul dispozitivului înainte de a instala un SSD.

2 O parte din capacitatea listată pe un dispozitiv de stocare flash este utilizată pentru formatare și alte funcții și nu este disponibilă pentru stocarea de date. Prin urmare, capacitatea reală disponibilă pentru stocarea datelor este mai mică decât cea menționată pe produse. Pentru mai multe informații, accesează Ghidul pentru unități de memorie flash Kingston la adresa kingston.com/flashguide.

3Pe baza “performanțelor out-of-box 3 folosind o placă de bază PCIe 4.0. Viteza poate varia în funcție de hardware-ul gazdă, software și utilizare.

4 Totalul de octeți scriși (TBW) este derivat din sarcina de lucru pentru client JEDEC (JESD219A).

5 Garanție limitată bazată pe 5 ani sau „Procent utilizat”, care poate fi accesată folosind Kingston SSD Manager (Kingston.com/SSDManager). Pentru SSD-urile NVMe, un produs nou nefolosit va afișa o valoare a procentului de utilizare de 0, în timp ce un produs care atinge limita de garanție va afișa o valoare a procentului de utilizare mai mare sau egală cu o sută (100). Consultați Kingston.com/wa pentru detalii.

Kingston este prezent pe:

YouTube Instagram

Facebook    LinkedIn

X

Construit pe angajament

Despre Kingston Digital Europe Co LLP

Kingston Digital Europe Co LLP și Kingston Technology Company, Inc. fac parte din același grup corporativ („Kingston”). Kingston este cel mai mare producător independent de produse de memorie din lume. De la big data la dispozitive IoT, inclusiv laptopuri, PC-uri și tehnologie purtabilă, scopul Kingston Technology este de a furniza soluții pentru produse, servicii și asistență de nivel superior. Beneficiind de încrederea principalilor producători de PC-uri și furnizori globali de soluții cloud, prețuim parteneriatele noastre pe termen lung care ne ajută să evoluăm și să inovăm. Ne asigurăm că fiecare soluție îndeplinește cele mai înalte standarde acordând prioritate calității și asistenței pentru clienți. La fiecare pas ascultăm, învățăm și ne implicăm alături de clienții și partenerii noștri pentru a oferi soluții cu impact de durată. Pentru a afla mai multe despre Kingston Technology și viziunea noastră „Built on Commitment” („Întemeiat pe angajament”), accesați Kingston.com.

Citeste in continuare

Parteneri

Ultimile stiri locale

Uncategorized21 de ore inainte

Club Afaceri.ro Craiova organizează evenimentul „Decizii financiare inteligente în vremuri incerte”

Club Afaceri.ro Craiova anunță organizarea unui nou eveniment dedicat antreprenorilor și profesioniștilor din mediul de afaceri local: „Decizii financiare inteligente...

Uncategorizedo zi inainte

Sezonul reducerilor Garmin Romania – discounturi de până la 2.080 de lei

Garmin Romania anunță debutul reducerilor de sezon, o campanie cu peste 50 de zile de prețuri speciale pentru o largă...

Uncategorized2 zile inainte

Optimizarea spațiilor profesionale și comerciale prin cablurile HDMI Active Optical (AOC) de la ATEN

București, 6 November 2025 – În mediul profesional și comercial de astăzi, soluțiile audiovizuale fiabile reprezintă fundamentul unei comunicări eficiente și...

Uncategorized4 zile inainte

Axis Communications și partenerii săi de tehnologie prezintă soluții inovatoare la Smart City Expo World Congress 2025 din Barcelona

Barcelona, 4 November 2025– Axis Communications, lider global în soluții de supraveghere video și tehnologii de rețea, participă în calitate...

Uncategorized4 zile inainte

Grupul SGS își extinde portofoliul global prin noi achiziții strategice

4 November 2025 – Grupul SGS anunță o serie de achiziții internaționale menite să-i consolideze poziția de lider global în domeniul...

Uncategorized5 zile inainte

ELKO Romania alături de Aginode au prezentat cele mai noi inovații în cablare pe cupru și fibră optică

București, 3 November 2025 – ELKO Romania, parte a ELKO Group, a organizat alături de Aginode, fostă divizie a Nexans,...

Uncategorizedo săptămână inainte

Grupul SGS își consolidează oferta de servicii de Încredere Digitală prin lansarea unui cadru global structurat

Geneva, 29 October 2025 – Grupul SGS, lider mondial in domeniul testarii, inspectiei si certificarii, anunta noul cadru global care reuneste intr-o...

curs contabilitate primara acreditat curs contabilitate primara acreditat
Uncategorized2 săptămâni inainte

Care este diferența dintre un curs de contabilitate primară acreditat și unul de contabilitate financiară?

Dacă te gândești să urmezi un curs de contabilitate, probabil ai observat că există mai multe variante disponibile: unele cursuri...

Afaceri2 săptămâni inainte

De Black Friday, dezvoltatorul lansează o ofertă de preț limitată, de 2.800 de euro/mp, pentru proiectul boutique Maison du Monde. În plus, unele apartamente sunt scutite de plata TVA

Cu ocazia Black Friday, dezvoltatorul proiectului boutique Maison du Monde, din nordul Capitalei, anunță lansarea unei perioade speciale de achiziție, între 21 octombrie...

Uncategorized2 săptămâni inainte

Training de top pentru tehnicieni frigotehniști: DAAS Epta România lansează centrul din Ploiești

Investiție de peste 500.000 de euro în educație și tehnologie: mediul privat preia inițiativa formării tehnicienilor, după modelul centrelor din Germania și...

Uncategorized2 săptămâni inainte

ELKO Romania adaugă brandul ONKRON în portofoliu – soluții profesionale pentru montarea și suportul echipamentelor video și IT

București, 28 October 2025 – ELKO Romania, parte a ELKO Group, unul dintre cei mai mari distribuitori de produse, soluții IT...

Uncategorized2 săptămâni inainte

ZTE nubia Air este disponibil în România

nubia Air redefinește stilul ultra-slim, integrând o baterie de 5.000 mAh într-un design revoluționar cu o ramă de doar 5,9...

Uncategorized2 săptămâni inainte

Axis anunță camerele bullet robuste, bazate pe inteligență artificială, ce oferă performanțe deosebite

București, 27 October 2025– Axis Communications anunță lansarea a patru camere bullet de nouă generație, bazate pe inteligență artificială (AI),...

Uncategorized2 săptămâni inainte

Truck1 devine partener media al INDAGRA 2025 pentru a conecta sectorul agricol

Truck1 s-a alăturat ca partener media oficial al INDAGRA 2025. Fosta expoziție agricolă de top va avea loc la București,...

Uncategorized2 săptămâni inainte

Performanță solidă a Grupului SGS în trimestrul 3: Vânzările organice au crescut cu 6,0%

Geneva, 23 October 2025 Géraldine Picaud, director executiv, a comentat: „Al treilea trimestru a fost marcat de rezultate excelente pentru...

Uncategorized2 săptămâni inainte

O nouă etapă în promovarea digitală: Perspektive Vision oferă advertoriale personalizate pe 4.200+ site-uri

Perspektive Vision anunță extinderea rețelei media la peste 4200 de publicații și oferă advertoriale personalizate pentru agenții, branduri și magazine...

Știrile Săptămânii